Swissqprint borito kép

swissQprint Nyala nyomdagép a Still Design Hungary-nál – 1. rész

A nagyértékű termelőgép beruházás mindig rizikóval jár. Egy kiváló gép pedig önmagában még csak a kezdet egy vállalkozás új szintre lépéséhez, melynek teljesüléséhez számos feltételt kell megteremteni: megfelelő szakmai környezetet, szervezett munkafolyamatokat, és felkutatni/kiépíteni a felvevő piacot.

A Still Design Hungary Kft. eddigi működése, üzleti sikerei mindazon tudatosságnak, stratégiai tervezésnek és rengeteg munkának köszönhetők, amelyet a cégvezető tulajdonos Varga Zoltán fektet a cégbe. A swissQprint Nyala 3 nyomdagép megvásárlása kiválóan illeszkedik ebbe a képbe: a nyomdagép érkezését megelőzően ugyanis annak optimális működését elősegítve építették át telephelyüket, és külön üzletágat indítottak a gép kvalitásaira alapozva: SDH Print néven. Az új szolgáltatási portfólió így remekül definiálható és értékesíthető külön termékként.

A beruházás előkészítéséről, illetve annak megvalósulásáról beszélgettünk Varga Zoltánnal, a Still Design Kft. tulajdonos ügyvezetőjével.

  1. rész: Műanyagmegmunkálásból a digitális nyomtatási iparba

A cég 1994 februárjában indult, műanyagmegmunkálási tevékenységgel, plexi displayek gyártására: „A kezdetekben még alvállalkozóval gyártattuk termékeinket, amelyeket reklámügynökségként értékesítettünk, majd fokozatosan kezdtünk saját termelőeszköz beruházásokba; egy mindössze 18 m2 méretű kis helységben.” – mondja Varga Zoltán a kezdetekről, majd így folytatja: „A jelenlegi állapot egy nagyon érdekes evolúció eredménye a cég életében, hiszen az első időkben mindössze ketten dolgoztunk a cégben, majd fokozatosan növekedtünk, így 2016-ban költöztünk jelenlegi, 450 m2 alapterületű telephelyünkre, melynek teljes beépített területét 700 m2 méretűre növeltük több fejlesztési lépés keretében.”

Alapvető tevékenységük továbbra is a műanyagmegmunkálás. Az idők során változó, formálódó megrendelői igényekre reagálva különféle grafikákkal is ellátták termékeiket, gravírozással, szitanyomással, majd e technológiát fokozatosan kiszorította a digitális nyomtatás, amely munkafolyamatot a kezdetekben alvállalkozók segítségével végeztettek el, majd ezt a lépést is házon belülre hozták: „2014-ben vásároltuk meg első digitális nyomdagépünket. Az alvállalkozók által végzett tevékenységek házon belülre szervezése saját gépberuházások által egy hosszú folyamat eredménye, melyben döntő szerepet játszottak azok a szempontok, hogy mi magunk kontrolláljuk a készülő termékek minőségét, illetve elkészülési határidőiket – és csak másodlagos szempontként jelentkezett a profit házon belül tartása. Az első nyomdagép beruházásunk egy A/2 asztalfelületű tárgynyomtató volt, amely az általunk gyártott display-ek kiegészítő termékeinek megnyomtatására volt alkalmas. A nyomdagép beruházásaink alapvető szempontja a kezdetektől az volt, hogy műanyagipari termékeink megrendelőit folyamatosan az általunk elvárt, kiemelkedően magas színvonalú termékekkel tudjuk kiszolgálniswissQprint nyomdagépünk megvásárlásakor is ez volt a legfontosabb célkitűzésünk, de ezzel a termelő géppel már más piaci szegmensek is megnyílnak számunkra.” (mosolyog)

A cég piaci igényeket követő alakulását jól mutatja gépparkjuk fejlődése, kiteljesedése. Amikor a termelő eszközeik lajstromáról beszélünk, Varga Zoltán elsőként leszögezi: „A cégünk továbbra is alapvetően műanyagmegmunkálással foglalkozik. A beltéri műanyag displayek gyártása vág leginkább a profilunkba, mert ehhez van kész munkafolyamatunk: egy 2×3 méteres Protek olasz CNC gépünk, 12-es szerszámcserélővel. Ez a gép alapvetően műanyagmegmunkálásra alkalmas. Van kettő lézervágó gépünk – egy nagy teljesítményű, 400 wattos, 1,5×3 méter asztalméretű Sei lézervágó, amellyel akár 30 mm vastag anyagot is tudunk vágni – ez a gép 99%-ban plexi megmunkálásra alkalmas. A kisebb asztalú lézervágó gépünk előnye, hogy méhsejt alapú asztalának köszönhetően nagyon pici karaktereket is tudunk vágni vele. A műanyagmegmunkálás kritikus munkafolyamata a vágás és élkezelés – ezek elvégzésére rendelkezünk lapszabász géppel, század-milliméter pontossággal dolgozó asztali vágógéppel, illetve van két előkészítő gépünk, amelyekkel élkezeléseket tudunk végezni, ami a buborékmentes ragasztáshoz elengedhetetlenül fontos. A következő lépés a ragasztás: a legnagyobb erősségünk, hogy képesek vagyunk dinamikusan, gyors tempóban buborék-mentesen ragasztani. Nálunk a ragasztás gyorsasága nincs behatárolva a jelenleg a magyar piacon kapható ragasztók száradási ideje által – mi egy, kizárólag a ragasztásra specializálódott olaszországi beszállítótól szerezzük be ragasztóinkat, és mind a 25-30 termékét készleten tartjuk. Ezekkel a ragasztókkal olyan termékeket tudunk előállítani, mint például a nyomtatott felületükön ragasztott díjak.

– A megmunkálás folyamata sok esetben különbözik, hiszen van, amikor először nyomtatjátok, majd ragasztjátok az anyagot, illetve fordítva?

Varga Zoltán: – Ezen a területen különbözünk leginkább egy átlagos nyomdától, mert a műanyag-megmunkálásban szerzett tudásunk számunkra nagy könnyebbséget jelent, amikor a digitális nyomtatónkon már előre kivágott alapanyagot kell nyomtatnunk. Gondolok itt olyan brossúra tartókra például, amelyeket először élkezelni kell, és majd csak azt követően lehet nyomtatni. Ezeket a termékeket ugyanis egy méretre szabott sablonban (jig) kell nyomtatni. Mi a sablont házon belül, saját gépekkel képesek vagyunk legyártani – míg erre a munkafolyamatra egy kizárólag nyomtatásra berendezkedett digitális nyomda nem biztos, hogy fel van készülve. Ezt mi minden további nélkül képesek vagyunk megtenni, hiszen olyan sablont tudunk gyártani, amelyet használva, az előre méretre vágott minden egyes terméken pontosan ugyan oda kerül a nyomat, mindezt akár 50 mm vastagságú anyagokig. Mindezek nekünk rutin feladatok – más gyártók pedig nem is tudják elvállalni. Ráadásul mi többféle anyagból tudunk sablont készíteni, és tudjuk ragasztani, ívesen hajtani, CNC marni vagy lézervágni a sablonokat. A műanyagmegmunkálási hátterünk, és a sablon gyártási képességeink által sokoldalúan és kreatívan tudjuk kihasználni a nyomtatóink lehetőségeit.

Persze maga a digitális nyomdaipar folyamatos evolúción megy át – a technológiai fejlesztések eredményei pedig újabb és újabb nyomdagépekben testesülnek meg. A nyomtatásban szerzett tapasztalataikról Varga Zoltán így beszél: „Egy Mimaki UJF-6042 UV LED tárgynyomtató volt az első nyomtatónk, amellyel elkezdtük megtanulni a digitális nyomtatás folyamatát. Ezzel nyomtatunk hokikorongot, jegyzettömböt, pingpongütőt, tollat, kulcstartót. Ennek a gépnek nagy előnye, hogy színes nyomtatás mellett képes fehér szín nyomtatására, vagy épp lakkozásra is – tehát minden olyan nyomtatási feladatra alkalmas, amelyek számomra a műanyagmegmunkáláshoz fontosak. Ezt azért lényeges kiemelnem, mert a digitális nyomtatás világában a nyomtatók nagyobb része nem tud fehéret nyomtatni, mert a gyártók nagy része alapvetően fehér alapanyagra dolgozik, amely felületekre csak színes nyomatókat készítenek. Tehát a digitális nyomdák nagy része négyszín color nyomtatásra képes. Ezeknek egy kis része tud fehéret is nyomni. És ezen kis hányadból még kevesebben képesek lakkozásra is. Nekem mindezen feladatokat minden egyes nyomdagépem képes elvégezni, mert a műanyagmegmunkáláshoz szükségem van rá. A második nyomtatónk a 2014-ben megvásárolt Mimaki JFX 2513-as volt, ami egy 1300 x 2500 mm asztalfelületű, szintén hideg UV LED technológiájú nyomtató, amivel 2,5 x 1,3 m méretű anyagokat tudunk megnyomtatni, 50 mm vastagságig. Ez a nyomtató egy olyan nagy lépés volt a cégünk életében, amikor úgy éreztük, hogy tényleg beléptünk a digitális nagyformátumú nyomtatás világába. Ezen a gépen keresztül tapasztaltuk meg a digitális nyomtatás összes nehézségét és kihívását és tanultuk meg a munkafolyamatokat. Mint minden gyártási folyamatnak, a digitális nyomtatásnak is megvannak a maga termelékenységi lépcsőfokai. Ezek a lépcsőfokok a kisebbtől a nagyobb gépekig komoly anyagi beruházásokat igényelnek, amelyeket nekem kisvállalkozóként előre pontosan meg kellett terveznem annak érdekében, hogy képesek legyünk megvalósítani. A JFX megvásárlása révén léptünk egy olyan nagy lépcsőfokot az UJF nyomtatótól, amelynek keretében sokkal nagyobb sebességgel tudtunk gyártani, kiváló minőségben. És ez a minőség volt az, ami a műanyagmegmunkálás minőségéhez hozzá illett. Tehát ennek a gépnek a megvásárlása egy olyan lépés volt számunkra, amivel az addigi alvállalkozóink által nyújtott minőséghez képest jóval jobb minőséget tudtunk és tudunk gyártani – egészen a mai napig – annak ellenére, hogy ez a gépünk már nyolc éves, hiszen rendszeresen szervizeljük, illetve ugyanaz az operátor dolgozik rajta, aki nagy gondossággal végzi a munkáját. Mindezeknek köszönhetően a mai napig olyan minőséget tudunk nyomtatni ezzel a géppel, mint újkorában.”

Hamarosan jelentkezünk cikkünk következő részével!